O mnie

Kim jestem?

Cześć!

To ja!Na imię mi Dorota, mam 26 lat. Jestem dumnym introwertykiem i kurą domową, nie mam prawa jazdy, lubię szaliki, cydr i filmy dla widzów w przedziale wiekowym 10-13. To tak dla przybliżenia, z kim masz do czynienia ;)

Od niemal zawsze kusiła mnie tematyka ziół, gotowania, domowych wyrobów i związanych z nimi tradycji, całej sfery „domowego ogniska”. Byłam taką niby kuchenną wiedźmą – matce i babce podkradałam książki kulinarne, sama eksperymentowałam, butelkowałam nalewki, grzebałam w działkowym ogródku i marzyłam o domku na wsi. W 2016 roku, zainspirowana „Dziką kuchnią” Łukasza Łuczaja i świeżo założonym ogródkiem balkonowym, postanowiłam w końcu pójść za pasją na poważnie. Tak powstał blog.

Kto to jest piecucha?

Według słownika PWN, „piecuch” to człowiek lubiący wygodne domowe życie, wrażliwy na zimno, lubiący przebywać w ciepłym pomieszczeniu; samo słowo pochodzi od wyrazu „piec”.

Ale dla mnie piecucha to nie tylko żeńska wersja tego pojęcia – to także odnośnik do tradycyjnej formy nazywania lokalnych mądrych kobiet, których określenia wywodzą się od „starucha”; szeptucha czy też piecucha – to rodzaje wiedźm, których nazwy wzięły się od tego, czym się zajmowały. A więc szeptucha zajmowała się szeptaniem zaklęć i modlitw, a piecucha – piecem, czyli wiedzą związaną z kuchnią i czynieniem ‚kuchennej magii’ w obrębie ogniska domowego.

I kimś takim właśnie jestem.  Lubiącą ciepło, domową wiedźmą, szeptającą dobre zaklęcia nad rosołem, z wiankiem lawendy na ścianie. Kimś, kto siedzi w domu i rozmyśla o świecie, zarówno po tej, jak i po tamtej stronie okna, patrząc, czy aby wszyscy bliscy zdrowi i szczęśliwi.

Kontakt

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować,
wyślij mi e-mail pod adres dorota.roskowska@gmail.com

Zdjęcia

Większość zdjęć pochodzi z serwisu Flickr.com lub jest własnego autorstwa – każdy post będzie otagowany autorem zdjęcia (np. „Foto: własne”). Fotografia na szczycie strony to:

Tea and pies | © Jane Rahman/Flickr – https://www.flickr.com/photos/buenosaurus/8582255672/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s